خرید انواع بلوک سبک سه و چهار جداره | آرکا بلوک

هر چند از بلوک های سنگین می توان به عنوان باربر سازه در برخی موارد استفاده نمود. بلوک های بتنی معمولا در ساختمانها بیشتر در نقش پر کننده ظاهر شده و نقش باربر را ایفا نمی نمایند. یکی از مزیت های  این بلوک ساختمانی نسبت به دیگر مصالح ساختمانی پرکننده مانند آجر و بلوک های سنگین امکان استفاده در شکل و اندازه دلخواه می باشد. شکل معمول این بلوک ها مکعب مستطیل و ابعاد معمول آنها بین 10 تا 40 سانتی متر متغیر است. از بلوک های بتنی می توان به عنوان قالب دائمی برای قالب های جان تیر T شکل و همچنین قالب زیرین بتنی پوششی درجا استفاده کرد. سطح زیرین به منظور انجام نازک کاری مناسب صاف است. بلوک معمولا قادر به توانایی وزن سرباره های عادی مانند عبور افراد می باشد. البته بلوک ها در محاسبات مربوط به مقاومت سقف به حساب نمی آیند. باید توجه کرد که جنس بلوک نباید اثر شیمیایی بر بتن داشته باشد.

بلوک های بتنی در مقایسه به سایر انواع بلوک ها، تنوع بیشتری را در اختیار سازنده قرار می دهند. مثلا در مقایسه با بلوک های یونولیتی از مقاوت حرارتی و صوتی بیشتری برخوردارند. همچنین نسبت به بلوک های سفالی وزن کمتری را به سازه تحمیل و نهایتا آن را سبکتر می سازند. هر چند بهتر است از این بلوک ها در مجاورت آب و نمک استفاده نشود. زیرا مقاومت آنها کاهش می یابد.

بلوک های توپر که معمولا سنگین هستند، پایداری خوبی را برای سازه ها فراهم می کنند. این بلوک ها در پر کردن دیوارها بسسیار رایج هستند اما در سازه بنایی نیز مورد استفاده قرار می گیرند. سایز بلوک بتنی نسبت به آجر  بزرگتر بوده و در نتیجه زمان و کار کمتری را به خود اختصاص می دهند. همچنین از بلوک های توپر می توان به عنوان جدول و یا مانع استفاده نمود.

یکی از کاربرد های اصلی بلوک های توخالی و سبک در سقف تیرچه و بلوک می باشد. استفاده از این بلوک ها سرعت کار را بالا می برد. وزن بار مرده را در هنگام زلزله کمتر می کند. علاوه بر این موارد از قیمت کمتری نسبت به آجر برخوردار می باشد. استفاده از بلوک سبک در دیواره ها نه تنها خطرات حوادثی مانند زلزله را کاهش می دهد، بلکه ترد و شکننده نبودن آن به حفظ سازه در هنگام تکانه های زلزله کمک شایانی می نماید.

از آنجایی که بلوک ها به عنوان پرکننده استفاده می شوند، از خواص فیزیکی آنها می توان برای تامین برخی خصوصیات دیوارها و سقف های سازه استفاده نمود. به طور مثال پرکننده هایی مانند بلوک لیکا به علت انتقال حرارتی پایین و افت صوت بالا در بلوک می توانند به عنوان عایق صدا و رطوبت مورد استفاده قرار گیرند. همچنین استفاده از این بلوک ها در مقابل آتش سوزی سازه را مقاومتر می نماید.

از مزایای دیگر استفاده از بلوک های بتونی می‌توان به انتخاب ابعاد دلخواه بر اساس نیاز سازه اشاره کرد. علاوه بر مورد ذکر شده این بلوک ها به واسطه داشتن فاق و زبانه به راحتی در هم قفل شده و نیازی به ریسمان کشی و شمشه گیری ندارند و تنها رج اول باید تراز اجرا گردد. این امر سرعت دیوار چینی را نسبت به سایر مصالح چند برابر خواهد نمود. از طرفی با اینکه این که بلوک سبک ملزم به تحمل بار نیست با ارائه مقاومت فشاری مناسب در اکثر سازه ها، ضریب ایمنی را بالاتر برده و قدرت تحمل فشار بیشتری را به سازه خواهد داد. جذب آب بلوک های بتنی استاندارد بسیار پایین است. این مساله می تواند در مناطق رطوبتی مانند شمال تاثیر بسیاری در کاهش رطوبت سازه داشته باشد. بلوک پوکه صنعتی به طور وسیعی در شمال کشور مورد استفاده قرار می گیرد. این بلوک ها از نظر دسترسی به آسانی قابل تهیه در بازار با قیمت مناسب می باشند.

تقسیم بلوک ها از نظر کاربرد در ساخت

کاربرد بلوک ها در ساخت به شکل و ابعاد هر بلوک و زبانه و فاق آن بستگی دارد. بلوک ها از نظر کاربرد در ساخت به هشت نوع اصلی تقسیم می شوند. که در ذیل به آن پرداخته شده است:

  • بلوک غیر فعال ((Stretcher block

بلوک غیر فعال در ساخت و ساز برای متصل کردن گوشه ها به یگدیگر مورد استفاده قرار می گیرد. برای انجام این امر از بلوک های توخالی استفاده می شود. آن ها به نحوی قرار می گیرند که طولشان موازی با صورت دیوار باشد.

  • بلوک گوشه (Corner block)

بلوک های گوشه در انتهای گوشه های سازه استفاده می شوند. این انتها ممکن است، پنجره، در ورودی یا غیره باشد. آنها به نحوی مرتب می شوند که انتهای سطح هموارشان قابل مشاهده در خارج(ورودی یا پنجره) باشد. انتهای دیگر آن ها در بلوک غیر فعال قفل می شود.

  • بلوک ستونی ((Pillar Block

این بلوک ها، بلوک دو گوشه نیز نامیده می شوند. بلوک ستونی معمولا زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که هر دو گوشه بلوک قابل دیدن باشد. در مورد ستون ها و پایه ها از این نوع بلوک بسیار استفاده می شود.

  • بلوک چهارچوب (Jamb Block)

این بلوک معمولا زمانی که پنجره ای کاذب در دیوار وجود دارد، مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از بلوک ها به بلوک گوشه و بلوک غیرفعال متصل می شوند. برای ارائه پنجره های دوگانه بلوک های چهارچوب بسیار مفید می باشند. این بلوک ها می توانند فضای لازم برای قرار گیری پنجره را ایجاد نمایند.

  • بلوک پارتیشن (Partition block)

بلوک های پارتیشن عمدتا برای ساخت دیوار های پارتیش به کار می روند. این بلوک ها ارتفاع بیشتری نسبت به عرض خود دارند. بلوک های پارتیشن معمولا دو یا سه قسمت تو خالی دارند.

  • بلوک سردر (Lintel Block)

این بلوک ها عموما در قسمت بالای درها و یا پنجره ها استفاده می شوند. این بلوک ها وزن تحمیلی از طبقات بالایی به پنجره و یا در را تحمل می کنند. این بلوک ها شیار عمیقی در طول دارند. بعد از جاگذاری این شیارها با بتن و تقویت کننده پر می شوند.

  • بلوک حفره آجری (Frogged brick Blocks)

این بلوک ها در سطح بالایی خود دارای حفره ای آجری شکل می باشند. این حفره به نگهداری ملات کمک می نماید. همچنین باعث ایجاد پیوندی قوی با لایه های بالایی بلوک می گردد.

  • بلوک گوشه منحنی (Bullnose Block)

این بلوک ها شبیه بلوک های گوشه هستند. از این بلوک ها زمانی استفاده می شود که نیاز به سطوح منحنی در خارج کار باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.