خرید انواع بلوک سبک سه و چهار جداره | آرکا بلوک

بلوک سبک بتنی بلوک‌هایی هستند که چگالی آنها حداکثر 1700 کیلوگرم بر متر مکعب می‌باشد. بلوک سبک بتنی از سیمان، ماسه، آب و سبک دانه‌های طبیعی یا صنعتی می‌شود. در این مطلب قصد داریم ویژگی‌ها و مزایای بلوک سبک بتنی را برای شما شرح دهیم.

همانطور که گفتیم، یکی از مواد تشکیل دهنده بلوک سبک بتنی، سبک دانه‌های طبیعی و صنعتی هستند؛ سبک دانه‌های طبیعی به عنوان پوکه معدنی مانند پوکه Pomis و پوکه Scoria و سبک دانه‌های صنعتی به صورت رس منبسط شده (لیکا) و سبک دانه‌ها که الزامات استاندارد ملی ایران را برآورده می‌سازد، قابل استفاده می‌باشد.

بلوک سبک بتنی در زمینه اعضا و قطعات باربری سازه و ساختمان کاربرد دارد. جرم حجمی این بتن‌ها معمولاً بیش از 800 و کمتر از 850 کیلوگرم بر مترمکعب است. همچنین مقاومت فشاری آنها بیش از 17.5 مگاپاسکال است.

مزایای بلوک سبک بتنی

وزن کم

یکی از ویژگی‌های بلوک سبک بتنی وزن کم آن است که باعث کاهش وزن بار مرده ساختمان و نیروی موثر زلزله می‌شود.

سبک بودن وزن ساختمان موجب کاهش ریسک ساختمان در برابر امواج زمین لرزه‌ها می‌شود که این ویژگی به دلیل نسبت مستقیم کمانش سازه‌ای در اثر ارتعاشات در بارهای جانبی با وزن ساختمان می‌باشد.

همچنین سبک بودن وزن بتن ریسک ریزش ساختمان را نیز به حداقل می‌رساند و در صورت ریزش نیز باعث کاهش تلفات می‌شود.

این ویژگی باعث کاهش زمان اجرای پروژه‌ها و کاهش هزینه اجرایی پروژه‌های ساختمانی نیز می‌شود.

مقاومت در برابر آتش

در صنعت ساختمان سازی برای اندازه گیری مقاومت اجزای سازه‌ای در برابر آتش سوزی، براساس مدت زمانی سنجیده می‌شود که این اجزا می‌توانند آتش را بدون سوختن و فرو ریختن تحمل کنند.

دانه‌های لیکا در دمای 1200 درجه سانتی‌گراد تولید می‌شوند، بنابراین مقاومت بالایی در برابر آتش سوزی دارند.

مقاومت در برابر یخ زدگی

بلوک سبک بتنی مقاومت بسیار بالایی در برابر یخ زدگی دارد و به همین جهت بسیار مناسب مناطق کوهستانی می‌باشد.

عایق صوتی

یکی از ویژگی‌های مهم بلوک سبک بتنی عایق صدا بودن آنها تا 46 دسی بل می‌باشد. میزان عایق صوتی در دیوارهای بلوک سبک بتنی به عوامل زیر مربوط هستند:

  • وزن مخصوص
  • هوابندی
  • یکسان بودن ضخامت
  • کیفیت اجرایی
  • ایستایی و استحکام بلوک چینی
  • دیوارهای مرکب
  • نمای بلوک چینی
  • کنترل و نظارت بر اجرای عملیات ساختمانی

عایق حرارتی

استفاده از بلوک سبک بتنی به عنوان عایق کاری دیوارها مورد تأیید سازمان بهینه سازی مصرف سوخت کشور و مبحث 19 مقررات ملی ساختمان است.

پایین بودن ضریب انتقال حرارت بلوک‌های بتنی سبک، یکی از ویژگی‌های بازر این نوع بلوک‌ها می‌باشد. این مورد باعث کاهش هزینه‌های تأسیسات ساختمان نیز می‌گردد.

مقاومت بالا

بلوک سبک بتنی دارای مقاومت بالایی در برابر بارهای وارده است و استفاده از آنها به دلیل پایین بودن مدول کشسان در ساختمان‌های مناطق زلزله خیز، موجب افزایش دوره نوسانی ساختمان و کاهش نیروی زلزله وارد بر ساختمان می‌شود.

فساد ناپذیری

استفاده از دانه‌های لیکا با PH تقریبی 7 در ساختن بلوک لیکا سبب می‌شود تا هیچ گونه آسیبی به لوله‌ها و کانال‌های تأسیسات در طول زمان وارد نشده و همچنین باعث هیچ گونه خورندگی و پوسیدگی نیز نمی‌شوند.

کارپذیری فیزیکی

کارپذیری یعنی عملیاتی که لازم است در مواقع لزوم بر روی بلوک سیمانی انجام شود را تحمل کند و بلوک از بین نرود؛ این مورد نیز بیشتر در بتن‌های سبک که دارای بافت متخلخل و تو پر هستند، دیده می‌شود.

به راحتی می‌توان یک بلوک سیمانی را با فرز برید و یا میخی را بر روی ان کوبید و یا روی آن سوراخی ایجاد کرد.

همچنین با ضربه زدن تیشه بر روی بلوک سبک بتنی، بلوک از همان نقطه که ضربه خورده است، می‌شکند. این ویژگی مهم باعث کاهش چشمگیر پرتی مصالح شده است.

دوستدار محیط زیست

بلوک سبک بتنی دوستدار محیط زیست است و هیچگونه ضرری برای محیط زیست پیرامون خود ندارد.

قیمت مناسب

بلوک سبک بتنی دارای قیمت مناسب و در صنعت ساختمان بسیار به صرفه می‌باشد.

سرعت اجرای بالا

بلوک‌های سبک بتنی به علت سبکی و ابعاد مشخص در زمان دیوارچینی به سرعت استفاده می‌شوند و انجام پروژه را با هزینه کم و سرعت بالا انجام می‌دهند.

دوام و طول عمر بالا

بلوک‌های بتنی به علت داشتن بتن، خواه یا ناخواه از دوام بسیار خوبی برخوردار هستند. در شرایط عادی از نظر آب و هوا و در صورتی که عایقکاری رطوبتی تأمین شده باشد و پوشش‌ها، هوابندها و درپوش‌ها نیز درست اجرا شده باشند، هیچ گونه مسئله‌ای از نظر کاربرد بلوک بتنی و استفاده از عمر طولانی آن نخواهیم داشت.

در آب و هوای آلوده مانند مراکز صنعتی خاص که تولید آلودگی می‌کنند یا مجموعه‌های ساختمانی اطراف این گونه آلوده کننده‌ها، یا در شرایط آب و هوایی بسیار متغیر و ناپایدار، حفاظت بلوک‌ها باید متناسب با شرایط محیطی تأمین شود.

سخن آخر درباره بلوک سبک بتنی

ایران یکی از زلزله خیزترین مناطق دنیا می‌باشد و به همین دلیل تمام سعی مهندسان کم کردن وزن بار مرده ساختمان‌ها و مقاومت در برابر زلزله می‌باشد. بلوک سبک بتنی نیز یکی از مواد و مصالح مورد تأیید استانداردهای ملی است که می‌تواند ابزاری برای زندگی و رفاه مردم در منازل‌شان باشد.

همچنین در جهت افزایش سرعت ساخت و ساز، کاهش هزینه‌های اجرا، سبک سازی ساختمان‌ها، مقاوم سازی ساختمان‌ها و… استفاده از روش‌ها و مصالح جدید، بیش از پیش مطرح و توصیه شده است.

در همین راستا، استفاده از بلوک سبک بتنی به دلیل وزن سبک، کاهش هزینه‌ها، عایق بودن در برابر سرما و گرما و کارپذیری مناسب رو به افزایش است و یکی از محبوب‌ترین مصالح ساختمانی در بین معماران و مهندسان به شمار می‌رود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.