خرید انواع بلوک سبک سه و چهار جداره | آرکا بلوک

بلوک سیمانی یکی از مصالح پر مصرف می‌باشد که برای سفت کاری و دیوارکشی کاربرد بسیاری دارد. مواد اولیه مصرفی این بلوک ساختمانی، ماسه و سیمان می‌باشد. امروزه نوعی دیگر از این بلوک مرسوم شده است که با عنوان بلوک سیمانی سبک که از پوکه و سیمان تشکیل می‌گردد. در این مطلب قصد داریم مقاومت بلوک سیمانی سبک در برابر نیروهای زلزله را بررسی نماییم.

بلوک بتنی سبک بیشتر برای تیغه بندی آپارتمان‌ها و برج‌ها که فاکتور وزن یکی از فاکتورهای مهم ساختمان به حساب می‌آید، کاربرد بیشتری دارد. از طرفی بلوک سبک، عایق حرارتی و صوتی نیز می‌باشد و مباحث 18 و 19 قوانین شهرداری و مقررات ملی ساختمان را نیز رعایت می‌کند.

این نوع بلوک در ابعاد مختلفی تولید می‌شود که کاربردهای مختلفی نیز دارد. به عنوان مثال، بلوک 10 برای تیغه بندی داخلی و 15 برای تیغه‌ بندی خارجی کاربرد دارند.

بلوک سیمانی سبک فقط از پوکه و سیمان تشکیل می‌شود و هر مواد دیگری باعث کاهش کیفیت محصول می‌گردد که البته در قیمت بلوک نیز بسیار تأثیرگذار است. به همین خاطر است که گاهی اوقات بعضی از فروشندگان قیمت بلوک پوکه ای را کمتر اعلام می‌کنند.

همچنین بلوک‌های دیگری نیز در بازار وجود دارند که از ماسه و سیمان می‌باشند که به بلوک بتنی یا بلوک باغی یا همان بلوک سنگین معروف می‌باشند.

مزایای استفاده از بلوک سیمانی سبک

بلوک سبک سیمانی از مخلوط کردن سیمان، آب، سنگدانه‌های سبک پس از لرزاندن و متراکم کردن در دستگاه‌های مخصوص ساخت بلوک تولید می‌شوند. این نوع بلوک، قابلیت تولید در ابعاد مختلف را دارد و به صورت تو خالی و تو پر هستند که باعث کاهش هزینه ساخت ساختمان و کاهش وزن سازه می‌شوند.

این بلوک سیمانی امروزه یکی از مصالح پر کاربرد و به صرفه در صنعت ساختمان سازی چه از لحاظ سرعت اجرا و چه از لحاظ دیگر قابلیت‌ها مانند کاهش مصرف انرژی می‌باشد. در ادامه با برخی ویژگی‌های این بلوک آشنا خواهیم شد:

  • باعث تسریع در اجرا و ساخت و سازهای ساختمانی می‌شود.
  • باعث کاهش قیمت و پرتی کمتر نسبت به مصالح مشابه می‌شود.
  • باعث عایق حرارتی و رعایت مبحث 19 قوانین شهرسازی شهرداری می‌شود.
  • باعث عایق صوتی و رعایت مبحث 18 قوانین شهرسازی شهرداری می‌شود.
  • باعث کاهش بار مرده ساختمان می‌شود.
  • باعث بازدارندگی رطوبت و نم می‌شود.
  • موجب حذف یا کاهش لایه گچ و خاک دیوارها می‌شود.
  • بلوک سیمانی سبک، مقاوم در برابر یخ زدگی می‌باشد.
  • بلوک سبک سیمانی، مقاوم در برابر آتش و ph نزدیک به نرمال است.
  • این بلوک ، دارای تراکم ناپذیری تحت فشار ثابت و دائمی است.

مقاوم سازی دیوار بلوک سیمانی

عملکرد ساختمان‌های ساخته شده با بلوک سیمانی در زلزله‌های اخیر در ایران بسیار ضعیف بوده و شکست و فروپاشی تعداد قابل توجهی از این نوع ساختمان‌های غیر استاندارد در زلزله‌های نه چندان قوی نشان دهنده این مسئله است.

از سوی دیگر تاکنون هیچ گونه تحقیق جامع و کاملی در خصوص نحوه رفتار و دلایل ضعف و همچنین ارائه راه حل مناسب برای مقاوم سازی این ساختمان‌ها به انجام نرسیده است.

استفاده از رویه بتنی شاتکریت به جهت تقویت و مقاوم سازی دیوارهای  ساخته شده با بلوک سبک، از جمله راهکاری است که اخیراً در طرح مقاوم سازی این گونه ساختمان‌ها مورد استفاده قرار گرفته است. از سوی دیگر، در مناطق ساحلی ایران که دیوارهایی که با این بلوک اجرا شده‌اند، به مراتب بیشتر استفاده شده است، مسئله خوردگی آرماتورهای رویه‌های شاتکریت دیوارهای خارجی، به واسطه رطوبت بالای این مناطق و وجود سولفات و یون کلر در هوای محیط، مشکل قابل توجهی است که باید به آن نیز فکر کرد!

استفاده از این بلوک‌ها جهت ساخت دیوارهای باربر در ساختمان‌ها رواج چشمگیری داشته و تعداد قابل توجهی از ساختمان‌های موجود در کشور از جمله ساختمان‌های مهمی همچون مدارس از نوع بلوک سیمانی غیر مسلح می‌باشند؛ در صورتی که استفاده از این نوع مصالح به صورت غیر مسلح در آیین نامه‌های ساختمانی کشورهای دیگر غیر مجاز است.

به طور صریح، در پیش نویس مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان، استفاده از بلوک سیمانی به صورت رایج و بدون پر شدن کامل فضاهای خالی بلوک‌ها در دیوارهای باربر غیر مجاز اعلام شده است.

رفتار ضعیف ساختمان‌هایی که با چنین بلوک‌هایی ساخته شده‌اند، در زلزله‌های اخیر در ایران نشان دهنده این مسئله است. از طرف دیگر، هیچگونه راه حل مناسبی برای مقاوم سازی این دیوارها تا امروز ارائه نشده است و استفاده از رویه شاتکریت به گونه رایجی، با توجه به عدم امکان اتصال مناسب رویه به دیوار نیز راهکار مناسبی به نظر نمی‌رسد.

مقاوم سازی ساختمان با بلوک سبک

مقاوم سازی دیوار بلوک سیمانی با استفاده از شبکه‌های از پیش متصل شده فولادی همراه با تزریق گروت سیمان به عنوان مقاوم سازی انجام شده است و موفقیت این روش در افزایش مقاومت و بهبود رفتار دیوارهای کم عرض، مورد استفاده قرار گرفته است.

این روش مقاوم سازی علاوه بر افزایش مقاومت دیوار باعث افزایش شکل پذیری آن نیز خواهد شد.

مقاومت لرزه‌ای ساختمان تقویت شده با پلاستر سیمانی مسلح حدود 43 درصد از مقاومت لرزه‌ای ساختمان تقویت نشده بیشتر بوده و شکل پذیری ساختمان نیز به لحاظ تقویت، 100 درصد افزایش داشته است.

رفتار ضعیف ساختمان‌های مصالح سنتی ساخته شده با بلوک سیمانی تو خالی غیر مسلح، ناشی از ضعف مصالح، ضعف اجرا و ساختار نامناسب دیوارهای بلوک سیمانی غیر مسلح در تحمل بارهای جانبی از جمله دلایل اصلی ضعف این ساختمان‌ها در برابر زلزله بیان شده است.

ویژگی‌های مقاومتی و رفتاری بلوک سیمانی سبک

برای مشخص کردن پارامترهای مقاومتی و رفتاری بلوک‌های ساختمانی مورد استفاده در دیوارها، آزمایش‌های مقاومت فشاری، مقاومت کششی، مدول الاستیسیته از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در رابطه با انجام آزمایش‌ها باید توجه خاص به محاسبه سطح مقطع موثر نمونه‌های مورد آزمایش مبذول داشت.

از موارد مهم دیگر که بر مقاومت فشاری بلوک تأثیر می‌گذارد، ابعاد نمونه‌ها و شرایط تماس سطح نمونه‌ها با فک دستگاه پرس است. زیرا از یک سو اصطکاک ناشی از تماس سطح نمونه و ورق فک دستگاه تنش‌های افقی (برشی) قابل توجهی به بلوک وارد نموده و مقاومت فشاری نمونه تحت آزمایش را تحت تأثیر قرار می‌دهد و از سوی دیگر ناهمواری‌های سطح بلوک باعث افزایش اصطکاک و تمرکز تنش در بلوک می‌شود. برای این منظور از کلاهک گذاری با ترکیب سولفور استفاده می‌شود.

دیوارهای ساختمان‌ها اساساً با استفاده از بلوک سیمانی و ملات سیمان ساخته می‌شوند. بنابراین مقاومت دیوار نه تنها به مقاومت بلوک بلکه به مقاومت ملات مورد استفاده نیز بستگی خواهد داشت. رابطه مقاومت فشاری مجموعه بلوک‌ها و ملات (دیوار) را به عنوان تابعی از مقاومت فشاری بلوک و سه نوع ملات متفاوت نشان می‌دهد. مقاومت فشاری مجموعه بلوک‌ها و ملات از مقاومت فشاری بلوک‌های سیمانی تشکیل دهنده آن کمتر است.

سخن آخر

با توجه به ساخت و تولید بلوک سبک و توسعه مصالح نوین در صنعت ساخت و ساز، مهندسان و معماران در صدد یافتن و آزمایش راهکارهایی برای مقاومت بلوک سیمانی سبک در برابر نیروهای زلزله می‌باشند. اما رفتار ساختمان‌های غیر استاندارد بنایی ساخته شده با این نوع بلوک، در زلزله‌های اخیر ایران بسیار ضعیف بوده و مقاومت بسیار محدودی از خود در زلزله نشان داده‌اند.

اخیراً نیز ذی‌نفعان و مسئولان صنایع ساختمانی با همراهی جمعی از مهندسان و معماران در حال طراحی و اجرای راهکارهایی برای ایجاد مقاومت بیشتر در بلوک‌های ساختمانی و کاهش خسارات ناشی از نیروهای زلزله وارد بر ساختمان‌ها هستند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.