خرید انواع بلوک سبک سه و چهار جداره | آرکا بلوک

انتخاب بهترین بلوک برای کاربردهای ساختمانی، تجاری و صنعتی بستگی به عوامل متعددی مثل قیمت بلوک، چگالی بلوک، میزان جذب رطوب و مقاومت حرارتی، مقاومت شیمیایی و افت صوتی بلوک، منطقه جغرافیایی، میزان وزن مرده و غیره دارد. البته امروزه استفاده از بلوک سبک به علت خواص مواد طبیعی و شیمیایی که به آن افزوده می‌شود و مقاومت آن را در برابر عوامل مختلف بالا برده و وزن مرده را کم می‌کند، به عنوان پر کننده فضا‌های دیواره‌ها و سقف رو به افزایش است. هر چند قیمت بلوک سنگین با قمیت بلوک سبک تفاوت چندانی نداشته و بلوک سبک کمی گرانتر می‌باشد. اما اینکه کدام بلوک سبک را در کدام شرایط انتخاب کنیم خود مقوله‌ای مهم است که آرکا بلوک قصد پرداختن به آن را دارد.

  • انتخاب بلوک در حضور رطوبت

اگر قرار است که ساختمان خود را در نواحی پر رطوبت مثل شمال کشور بسازید، بهتر است که از بلوک لیکا به عنوان پر کننده دیواره‌ها و سقف استفاده نکنید، زیرا این بلوک به علت وجود دانه‌های رسی جذب آب بالایی داشته که موجب رشد خزه‌ها و قارچ‌ها در نواحی مختلف آن شده و همچنین وزن بلوک نیز به مرور زمان افزایش خواهد یافت، به عکس بلوک‌هایی مثل بلوک لیپر مقاومت خوبی را در مقابل رطوبت از خود نشان داده و مناسب استفاده در این محیط‌ها می باشند.

  • انتخاب بهترین بلوک بر اساس حرارت محیط

اگر قرار است که در مناطقی سردسیر و یا گرمسیر که رطوبت زیادی ندارند، به ساخت و ساز مشغول شوید، بلوک‌های سبک توخالی انتخاب بسیار خوبی برای حفظ حرارت داخلی منزل و جلوگیری از ورود سرما و گرما به محل ساختمانی، تجاری و حتی صنعتی شما محسوب خواهند شد. اینجا است که پای عاملی مثل قیمت بلوک برای انتخاب بلوک مطرح می‌شود، به طور مثال بلوک لیپر مقاومت حرارتی بهتری نسبت به بلوک لیکا نشان می‌دهد ولی بلوک لیکا از قیمت کمتری نسبت به لیپر برخوردار است. بنابراین انتخاب بلوک لیکا در محیطی صنعتی که پایین آوردن هزینه‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است، انتخاب بهتری محسوب خواهد شد.

  • آلودگی صوتی و نقش آن در انتخاب بهترین بلوک

در محیط‌های پر سر و صدا مثل شهرهای شلوغ به ویژه تهران که روی سه گسل زلزله نیز واقع شده است استفاده از بلوک سنگین اصلا منطقی به نظر نمی‌رسد زیرا هم وزن مرده را بالا برده و هم صدا را به خوبی به داخل ساختمان منتقل می‌کند، لذا استفاده از  بلوک سبک در این گونه مکان‌ها نیز ارجحیت دارد. بلوک سبکی مثل بلوک لیپر 50 تا 56 دسی بل افت صدا داشته و بلوک لیکا حدودا 46 دسی بل افت صدا را در اختیار شما قرار خواهد داد. پس با وجود قیمت بالاتر لیپر در مناطق خیلی شلوغ استفاده از آن به خصوص در ساختمان‌های تجاری منطقی‌تر به نظر می‌رسد.

  • تاثیر آلودگی شیمیایی بر انتخاب بلوک

محیط‌های صنعتی معمولا آلودگی‌های شیمیایی مربوط به خود را دارند، و انتخاب بلوکی که بیشترین مقاومت شیمیایی را در مقابل این آلودگی‌ها داشته باشد، از اهمیت بسیاری برخوردار است. به طور مثال بلوک لیکا، به علت وجود ترکیبات رسی جاذب خوبی برای مواد شیمیایی محسوب شده و در نتیجه آلودگی را به خود جذب کرده و محیط را آلوده نگاه خواهد داشت. اما بلوک لیپر به علت داشتن ترکیبات پایدارتری مثل پرلیت آلودگی کمتری را نسبت به بلوک لیکا به خود جذب می‌کند. هر چند قیمت بلوک عامل مهمی در میحط‌های صنعتی محسوب خواهد شد.

  • انتخاب بلوک و مقاومت در برابر آتش‌سوزی

یکی از استانداردهای ساختمان سازی مدرن، مقاوم کردن ساختمان در برابر خطراتی مثل آتش‌سوزی است. بلوک به عنوان پرکننده قسمت عمده دیواره‌ها و سقف را تشکیل داده و انتخاب بهترین بلوک، انتخابی است که بهترین مقاومت در مقابل آتش‌سوزی را نشان دهد. بلوک لیپر به علت داشتن الیاف پلی پروپیلن و نیز دانه صنعتی پرلیت در ساختار خود قابلیت مقاومت در برابر آتش‌سوزی با دمای 1200 درجه سانتی‌گراد به مدت بیشتر از 3 ساعت را دارا بوده ولی بلوک لیکا با وجود اینکه از  مقاومت بسیار خوبی در مقابل آتش‌سوزی برخوردار است اما کمتر از 3 ساعت در چنین دمایی از خود مقاومت نشان خواهد داد. لذا علی‌رغم قیمت بالاتر بلوک لیپر، انتخاب مناسبتری محسوب خواهد شد.

  • انتخاب بر اساس چگالی بلوک و کاربرد آن

اینکه از بلوک برای چه کاربردی استفاده شود، خود عامل مهمی در انتخاب بهترین بلوک است. اگر قرار است بلوک شما باربر باشد، باید حتما از بلوک سنگین استفاده کنید ولی اگر قرار است که بلوکی غیر باربر داشته باشیم استفاده از بلوک‌های سبک ارجحیت دارد. بعضی بلوک‌ها در هم قفل شده و نیازی به مصالح و یا برش ندارند.

  • قابلیت برش دادن بلوک و انتخاب آن

در هنگام ساختمان‌سازی در بسیار از موارد شما نیاز به برش بلوک به طور مثال برای رد کرده لوله‌ها دارید. برخی از بلوک‌ها قابلیت برش پذیری بهتری از خود نشان داده و پس از برش هیچگونه پرتی را ایجاد نمی‌کنند. در اینگونه موارد یکی از بهترین انتخاب‌ها بلوک لیپر است زیرا به علت داشتن الیاف پلی پروپیلن در ساختار خود هیچگونه پرتی را ایجاد نکرده و با خیال راحت می‌توانید از آن استفاده کنید.

به طور کلی در انتخاب بهترین بلوک برای ساختمان سازی باید موارد زیادی در نظر گرفته شده و کاتالوگ‌های بلوک‌های مختلف بر اساس خواص و چگالی کنترل گردد و سپس با توجه به قیمت بهترین بلوک برای ساختمان مسکونی، تجاری و یا صنعتی انتخاب شود. با اینکه در این مقاله بیشتر از مثال‌هایی برای بلوک‌های رده دوم سبک استاندارد ایران استفاده شده است، اگر شما نیاز به پایین آوردن وزن مرده دارید، بهتر است از بلوک‌های یونولیتی استفاده کنید. این بلوک‌ها مقاومت خوبی در مقابل صدا دارند ولی از نظر مقاومت حرارتی و نیز مقاومت در برابر آتش‌سوزی ضعیف‌تر از بلوک لیکا و لیپر عمل خواهند کرد و در جهان از آن‌ها به نام آتش پنهان یاد می‌شود و در هنگام سوختن گازی سمی آزاد می‎‌کند و استفاده از یونولیت در بسیاری از نقاط جهان در خانه‌سازی ممنوع است!

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.