خرید انواع بلوک سبک سه و چهار جداره | آرکا بلوک

با گسترش شهرنشینی و توسعه فناوری‌های صنعت ساختمان، تولید مصالح مقاوم و سبک یکی از نیازهای این صنعت به شمار می‌رود. در حال حاضر ایمنی ساختمان‌هایی با استحکام و مقاومت بالا در برابر آتش سوزی، زلزله، طوفان و دیگر حوادث باید تضمین گردد و این امر تنها با استفاده از فناوری‌های نوین و مصالح جدید و سبک ساختمانی فراهم می‌گردد؛ در این مطلب با شما درباره بلوک پومیس، مزایا و معایب آن صحبت خواهیم کرد.

بلوک پومیس چیست؟

بلوک پومیس ماده‌ای است که از پوکه معدنی که در آتشفشان وجود دارد خارج می‌گردد. پوکه معدنی معمولاً در مناطق البرز و بستان آباد تبریز و قروه استخراج می‌شوند. بعد از استخراج این پوکه‌های معدنی، آنها را به کارخانه برده و با مواد دیگری ترکیب می‌کنند و در نهایت بلوک پومیس با ابعاد مختلفی که نیاز بازار و سفارش است تولید می‌شود.

بلوک پومیس چگونه تولید می‌شود؟

برای ساخت این نوع بلوک‌ سبک، پوکه معدنی که از دهانه آتشفشان خارج می‌شود را جمع آوری می‌کنند و به کارخانه ساخت بلوک ساختمانی می‌فرستند. در کارخانه پوکه را همراه با آب، سیمان و مواد بتن مخلوط می‌کنند تا شکل ملات را پیدا کند.

در ادامه کار مقداری از وزن ملات را توسط یک ترازوی دیجیتال اندازه گیری می‌کنند و سپس به میکسر منتقل می‌کنند. این اندازه گیری به دلیل این است که وزن تمام بلوک‌های پومیس با یکدیگر مساوی باشند.

مواد آماده شده را در قالب بلوک پومیس قرار می‌دهند. بعد از قالب گیری، بلوک‌های خام به وسیله پالتی فلزی به اتاق بخار منتقل می‌شوند. بلوک‌ها در اتاق بخار کاملاً خشک می‌شوند. بعد از یک روز بلوک‌ها را از اتاق بخار خارج کرده و بسته بندی می‌کنند و پس از بسته بندی به بازار عرضه می‌کنند.

مزایای بلوک پومیس

عایق گرما: پوکه معدنی قبل از ساخته شدن در مقابل حرارت بسیار بالایی قرار گرفته است و به همین دلیل بلوک پومیس عایق گرما می‌باشد.

عایق صدا: به علت وجود تخلخل در بلوک پومیس و ایجاد اصطکاک ذرات هوایی که در اثر صوت به بلوک برخورد می‌کنند، مستهلک شده و به گرما تبدیل می‌شوند.

وزن سبک: در این روزها اکثر معماران و مهندسان، علاقه‌مند هستند تا از بلوک‌ پومیس برای اجرای کار خود استفاده کنند، زیرا مزیت سبکی این نوع بلوک، باعث کاهش وزن ساختمان شده و در اثر زلزله آسیب جدی و زیادی وارد نمی‌کند.

تنظیم دمای محیط: در کشورهای توسعه یافته مانند فرانسه، انگلیس، آلمان و… از این بلوک استقبال کرده‌اند؛ زیرا در ساخت بلوک پومیس هیچگونه مواد شیمیایی به کار نرفته است و به همین دلیل دمای محیط را به طور خودکار تنظیم می‌کند.

سرعت انجام کار: به دلیل سبک وزن بودن بلوک سبک پومیس، سرعت اجرای کار در پروژه‌ها بالا می‌رود.

مقاومت بالا: بلوک پومیس به دلیل اینکه از خانواده پوکه معدنی می‌باشد، از مقاومت بسیار بالایی نیز برخوردار است و از استاندارد 7782 – استاندارد سازه‌های بتنی سبک تبعیت می‌کند.

صرفه جویی در هزینه و نیروی انسانی: هزینه خرید بلوک پومیس بسیار کمتر از مصالح دیگر است و همچنین هزینه نیروی انسانی را نیز کاهش می‌دهد.

کارپذیری بالا: کارهای فیزیکی مانند میخ کوبی روی بلوک پومیس، سوراخ کردن، برش و… به راحتی انجام می‌گیرد.

سازگاری با تمام ملات‌ها: یکی از ویژگی‌های بلوک پومیس این است که با تمام ملات‌ها سازگار است و نتیجه مطلوبی در اتصالات دارد.

ابعاد سفارشی: بلوک سبک پومیس در سایز و ابعاد متنوع و با توجه به سفارش مشتری تولید می‌گردد.

مقاومت در برابر آتش: بلوک پومیس به دلیل استفاده از پوکه معدنی آتشفشانی ضد آتش می‌باشد و دمای بالا را به راحتی تحمل می‌کند.

رواداری: در بلوک سبک پومیسی مقدار ارتفاع رواداری 3+/- و ابعاد محیط صفر می‌باشد، در نتیجه با دقت در چیدمان گچ و خاک حذف می‌شود.

کاهش اتلاف انرژی: بلوک‌ پومیس با ویژگی‌هایی که دارد از اتلاف انرژی در ساختمان جلوگیری خواهد کرد.

مقاومت در برابر رطوبت: کلیه مصالح استفاده شده در بلوک پومیس در مقابل رطوبت کاملاً مقاوم می‌باشد. دانه‌های استفاده شده خاصیت عدم جذب آب و رطوبت را دارا می‌باشند.

صاف و سیقل بودن: هنگام استفاده از بلوک پومیس در دیوار مصالحی مانند گچ و خاک و اجرای سیمان کاری به دلیل صاف بودن سطح دیوار، حذف می‌گردد.

تکنولوژی بلوک پومیس

تکنولوژی بلوک پومیس یکی از تکنولوژی‌های جدید در تولید مصالح ساختمانی می‌باشد که مزیت‌های فراوانی در جهت افزایش بهره‌وری در فرآیند ساخت و سازهای بناهای مدرن به نسبت مصالح سنتی را دارا می‌باشد.

نکات خرید بلوک پومیس

  • جنس بلوک روی بتن اثر شیمیایی نداشته باشد.
  • وزن بلوک‌های سفالی به صورت تقریبی 7 کیلوگرم است و وزن بلوک‌های بتنی بین 11 تا 17 کبلوگرم باشد. در انتخاب وزن باید به کاتالوگ‌های کارخانه سازنده توجه کنید.
  • ارتفاع بلوک‌ها تابعی از ارتفاع کل سقف است. عرض بلوک‌ها به طور معمول بین 20 تا 25 سانتی‌متر باشد.
  • حداقل محل نشیمنگاه بلوک 17.5 میلی‌متر باشد.
  • ضخامت جدارهای عمودی و افقی بلوک‌های بتنی از 15 میلی‌متر نباید کمتر باشد.
  • بلوک‌های سفالی باید عاری از ترک و دانه‌های آهکی بوده و رنگ آنها یکدست و یکنواخت باشد.
  • سطوح بلوک باید کاملاً صاف و عاری از خمیدگی باشد.
  • سطوح خارجی بلوک‌ها لازم است جهت نازک کاری شیاردار باشد.
  • جذب آب بلوک‌های سفالی نباید بیشتر از 20 درصد باشد.

سخن آخر درباره بلوک پومیس

بلوک پومیس به شدت متخلخل است و حفره‌های زیادی دارد که بر اثر خروج گازها مخصوصاً بخار آب ایجاد می‌شوند.

در هنگام ساخت حفره‌های بلوک پومیس، وزن مخصوص پومیس به کمتر از یک کاهش می‌یابد و چون این حفره‌ها به وسیله اجزا شیشه‌ای مجاور خود کاملاً مسدود می‌شوند، قابلیت نفوذ بسیار کمی دارد و قطعات آن به طور کامل بر روی آب شناور می‌مانند.

بلوک‌های پومیسی می‌توانند راه حل مناسبی برای مشکلات صنعت ساختمان مانند عایق نبودن بلوک‌های سفالی، افزایش بار مرده ساختمان توسط مصالح دیگر، افزایش وزن ساختمان توسط مصالح دیگر، عملکرد نامناسب مصالح ساختمانی قدیمی مانند آجر در برابر زلزله و… باشند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.