فروردین 5, 1397 بلوک استاندارد / بلوک سبک بدون دیدگاه

بلوک سبک AAC چیست؟

بلوک

در صنعت ساختمان سازی ابداعات زیادی برای انجام راحت‌تر ساخت و ساز انجام می‌گیرد، برای مثال توسط مهندسان یا دانشجویان معماری و عمران آجری ابداع می‌شود که می‌تواند بدون هیچ هیچ مصالح دیگری به یکدیگر متصل و محکم شوند و یا هر مورد دیگری… در این مطلب درباره یک بلوک ساختمانی صحبت خواهیم کرد که مناسب ساخت و سازهای تجاری، صنعتی و مسکونی است. در این مطلب به شما خواهیم گفت که بلوک سبک AAC چیست؟

درباره بلوک سبک AAC

بلوک سبک

AAC در واقع مخفف Autoclaved Aerated Concrete است، به معنی بلوک سبک “بتنی هوادار اتوکلاو شده” یا “بتن هوادار اتوکلاوی”. این بلوک سبک توسط یک مهندس آرشیتکت سوئدی اختراع شده است. این محصول در اروپا و آمریکا با نام‌های مختلفی مانند Hebel، Ytong یا Siporex ارائه می‌گردد . در صنعت ساختمان سازی به هبلکس و آران لکس معروف است.

ساخت بلوک سبک AAC به روش اختلاط و پخت مواد اولیه انجام می‌گیرد.

مواد اولیه بلوک سبک AAC

بلوک AAC

مواد تشکیل دهنده اصلی این بتن سبک از مواد زیر تشکیل می‌شود:

  • ماسه سیلیسی
  • آهک
  • سیمان
  • آب

نحوه تولید بلوک سبک AAC

خرید بلوک

مهمترین مواد اولیه این نوع بلوک، ماسه سیلیسی است که همراه آب به صورت دوغاب درآورده می‌شود و همچنین آهک نیز پخته شده و به همراه سیمان در میکسرهای مخصوص در مدت زمان معینی قرار می‌گیرند و سپس در قالب‌ ریخته می‌شوند.

به طور کلی بلوک سبک AAC مخلوطی از سیلیس، سیمان، آهک و مقداری پودر آلومینیوم است که در حرارت 200 درجه سلسیوس پخته می‌شود. این بلوک سبک بتنی در اندازه‌های 60*25*10، 60*25*12.5، 60*25*15، 60*25*20، 60*25*25، 60*25*30 سانتی‌متر و همچنین اندازه‌های مورد نیاز مشتری تولید می‌گردد.

مصالح مورد استفاده برای اتصال بلوک‌ سبک AAC ملات ماسه و سیمان و چسب بلوک است؛ در مواقعی که عایق بندی‌های مورد اجرا به آب و رطوبت احتیاج نداشته باشند، می‌توان از ملات گچ و خاک که صرفه اقتصادی دارد استفاده کرد، مانند دیوارهای اتاق خواب.

مشخصات فنی بلوک سبک AAC یا هبلکس

مشخصات بلوک لیپر

جرم بار خشک: 450 – 550 کیلوگرم

جمع شوندگی: 0.02 درصد

انتقال حرارت: 0.11 الی 0.13 (W/M.K)

انتقال صوت: 45 الی 55 دسیبل

میانگین مقاومت فشاری: 35 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع (قابل افزایش)

مزایای بلوک سبک AAC

مزایای بلوک سبک

ویژگی‌ها و مزایای بلوک سبک AAC به چهار دسته زیر تقسیم می‌شوند:

  • مزایای فنی
  • مزایای اجرایی
  • مزایای اقتصادی
  • مزایای کلی

در ادامه به توضیح و معرفی هر 4 مزایا خواهیم پرداخت.

مزایای فنی بلوک سبک AAC

قیمت بلوک سبک

وزن سبک: هبلکس در عین سبکی دارای مقاومت فشاری بالایی است

عایق حرارتی: این ویژگی باعث شده است که این بلوک مناسب ساختمان‌های حساسی همچون بیمارستان‌ها، پتروشیمی‌ها، هتل‌ها و… باشد.

عایق برودتی: بلوک‌های AAC مناسب مناطق شرجی، پر بارش، سردسیر، گرمسیر و مکان‌هایی مانند کوره‌های آجرپزی و… است.

عایق صوت: بر همین اساس مناسب مکان‌های پر سر و صدا و ایزوله مانند تالارها، آمفی تئاترها، سینماها و… می‌باشد.

استحکام و پایداری در برابر حوادث: یکی از محاسن بلوک‌های AAC مقاومت آنها در برابر آتش سوزی، زمین لرزه، رانش و… می‌باشد.

مزایای اجرایی بلوک سبک AAC

نکات خرید بلوک

ابعاد مشخص: هبلکس دارای ابعاد مشخصی است اما در صورتی که مشتری تقاضای ابعاد کوچکتر یا بزرگتر نیز داشته باشد، می‌تواند سفارش خود را به تولیدکننده‌ها اعلام کند.

سبکی: همانطور که در مزایای فنی این بلوک گفته شد، وزن این بلوک‌ها بسیار کم است و به همین دلیل باعث کاهش بارهای مرده وارد بر ساختمان می‌شود.

نصب راحت: در اجرای این بلوک و در دیوارچینی نیازی به تخصص خاصی نیست و این بلوک‌ها به راحتی نصب می‌شوند.

سرعت بالای اجرا: سرعت اجرای بلوک AAC نسبت به مصالح دیگر تقریباً 3 برابر است.

مزایای اقتصادی بلوک سبک AAC

بلوک استاندارد

سرعت اجرا: این مزیت نیز در مزایای اجرایی هبلکس وجود داشت و باعث صرفه اقتصادی زیادی نیز می‌شود. پروژه‌های ساختمانی در صورت استفاده از بلوک سبک بتنی AAC به سرعت اجرا می‌شوند.

صرفه اقتصادی: اجرای سازه با استفاده از این بلوک‌ها به دستمزد کمتری احتیاج دارد و صرفه جویی قابل ملاحظه‌ای را در هزینه مصالح مصرفی باعث می‌گردد.

مصرف کمتر ملات: برای اتصال این بلوک‌ها نیاز به مصالح زیادی نیست، ترکیب 1.4 ملات ماسه و سیمان به همراه کمی چسب بلوک کافی است.

کاهش ابعاد سازه: وزن سبک این بلوک‌ در اجرای دیوارها و مصرف کمتر ملات، باعث کاهش بارهای وارده بر سازه به دلیل وزن کم دیوارها شده و در نتیجه موجب کاهش ابعاد سازه می‌شود.

جلوگیری از اتلاف انرژی: بلوک سبک AAC با وجود تخلخل‌هایی از حباب‌های ریز، شرایط مناسبی به منظور جلوگیری از هدر رفت انرژی ساختمان دارد و می‌تواند عایق هوشمند صوت و حرارت نیز باشد.

سرعت زیاد دیوار چینی: به دلیل ملات کم و نصب آسان.

سرعت زیاد کارهای تأسیساتی: به دلیل قابلیت اجرای تأسیسات ساختمانی بر روی دیواره‌های بلوک AAC بدون هیچ پرتی و خرابی.

کاهش مقاطع ساختمانی در هنگام محاسبات: به دلیل ابعاد مشخص و دیگر ویژگی‌های مهم در محاسبات سازه.

صرفه جویی در سازه‌های فلزی و بتنی: به دلیل سبکی وزن و کم کردن بار مرده ساختمان.

صرفه جویی در انرژی: استفاده از AAC باعث صرفه جویی چشمگیر در انرژی برای سرمایش و گرمایش ساختمان بعد از احداث می‌گردد.

استفاده از ضایعات AAC: ضایعات بلوک سبک AAC برخلاف آجر ، به عنوان پوکه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزایای کلی

بلوک ارکا

سازگاری کامل با محیط زیست

مقاومت بالا در برابر بارهای ناشی از باد و طوفان شدید و زمین لرزه

دارای استاندارد و تأییدیه تحقیقات مسکن و سازگار با مبحث 19 ساختمان

معایب بلوک سبک AAC

ارکا بلوک

مهمترین عیب بتن هبلکس این است که نمی‌توان به عنوان اجزای باربر از دیوارهای هبلکس استفاده کرد و برای باربر کردن این دیوارها باید ضخامت دیوارها را بیشتر کرد که این کار اصلاً مقرون به صرفه نیست.

عیب بعدی بلوک‌های AAC این است که به دلیل مکش بالای آب در خود، میزان آب زیادی مصرف می‌کنند که اگر افراد این بلوک‌ها را خیس نکنند، آب ملات مورد استفاده برای اتصال بین بلوک‌ها را، در خود می‌کشند و باعث تضعیف اتصالات دیوار و در نهایت، کاهش مقاومت آنها در برابر نیروهای وارده می‌شود.

سخن آخر درباره بلوک سبک AAC

بلوک سبک لیکا

ساختار بلوک هبلکس این امکان را به شما می‌دهد که بدون کوچکترین ضایعات یا شکستگی در بلوک، تأسیسات خود را مانند برق‌کشی و لوله‌کشی در آن اجرا کنید و نیز در صورت لزوم شما می‌توانید با استفاده از اره، بلوک سبک AAC را به سایزهای دلخواه برش زده و حتی می‌توان آن را سوراخ کرد یا میخ را روی آن کوبید.

امروزه بلوک سبک هبلکس در سراسر دنیا به دلیل عایق بودن، صرفه جویی در مصرف انرژی و خواص برتر آن، به عنوان یک محصول سازگار با محیط زیست شناخته شده است. افزایش استفاده از این بلوک، از محیط زیست و پوشش‌های جنگلی حفاظت خواهد کرد.

Summary
Article Name
بلوک سبک AAC چیست؟
Description
AAC در واقع مخفف Autoclaved Aerated Concrete است، به معنی بلوک سبک "بتنی هوادار اتوکلاو شده" یا "بتن هوادار اتوکلاوی". این بلوک سبک توسط یک مهندس آرشیتکت سوئدی اختراع شده است. این محصول در اروپا و آمریکا با نام‌های مختلفی مانند Hebel، Ytong یا Siporex ارائه می‌گردد