خرید انواع بلوک سبک سه و چهار جداره | آرکا بلوک

بلوک سبک پوکه ای قطعه‌ای است که از بتن، پوکه معدنی و سیمان ساخته شده است. این بلوک برای اجرای دیوار و تیغه در ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بلوک سبک پوکه ای، کاربرد و مزایا

عایق حرارتی بودن، عایق صوتی بودن، کارپذیری و مقاومت بالا، عدم نیاز به ملات زیاد مانند گچ و خاک، مقاومت در برابر آتش، یخ زدگی، زلزله و… باعث شده است که این نوع بلوک‌های بتنی جایگزین مناسبی برای مصالح قدیمی و سنگین مانند آجر باشد.

بلوک پوکه ای به دو شکل تو پر و تو خالی برای دیوارها و سقف‌ها تولید می‌گردد. ضخامت جداره بلوک‌ تو خالی برای بهره گیری بیشتر از ویژگی‌های عایق کاری آنها بیش از بلوک‌ سیمانی معمولی است که این افزایش به خاطر وزن بسیار کم بتن مصرفی، اثر چندانی بر وزن نهایی بلوک ندارد.

پوکه معدنی چیست؟

پوکه همان گدازه‌های آتشفشان است که پس از رسیدن بر روی زمین، سرد و سفت شده و به صورت دانه‌هایی ریز و درشت متخلخل استخراج می‌شوند.

نام علمی این پوکه‌ها پومیس یا اسکوریا می‌باشد که مهمترین ویژگی آنها، استحکام بسیار بالا در ترکیب با سیمان و وزن بسیار سبک آنها است که توانایی بالایی در نگهداری آب در خود دارد و همین ویژگی موجب مقاومت بتن ساخته شده، می‌شود.

کاربرد پوکه معدنی

  • شیب بندی پشت بام‌ها
  • شیب بندی کف طبقات ساختمان‌ها
  • تولید بتن سبک
  • تولید بلوک سبک پوکه ای (لیکا)

مزایای بلوک سبک پوکه ای

بلوک سبک پوکه ای دارای ویژگی‌ها و مزایایی است که استفاده از آن را برای مهندسان و معماران ساختمانی الزامی می‌کند؛ در ادامه با ویژگی‌های کاربرد بلوک سبک پوکه ای آشنا خواهید شد:

1- وزن سبک و کم

استفاده از بلوک سبک پوکه ای باعث کاهش هزینه و زمان اجرای پروژه‌ها شده و حمل و نقل آن را نیز آسان می‌کند. همچنین سبکی بلوک پوکه ای نقش موثری در کاهش وزن ساختمان دارد.

از آنجا که نیروی زلزله وارد بر سازه، با وزن سازه رابطه مستقیمی دارد، با استفاده از بلوک پوکه ای نیزوی موثر زلزله و ابعاد سازه کاهش می‌یابد.

همچنین وزن دیوار چیده شده با بلوک پوکه ای در برابر مصالح سنتی دیگر مانند آجر 2.5 برابر کمتر است.

2- عایق حرارتی

براساس آزمایشات مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن، بتن سبکدانه پوکه معدنی دارای ضریب هدایت حرارتی 0.17 w/m.k می‌باشد. بلوک سبک پوکه ای ساخته شده از سیمان و پوکه معدنی، لایه عایق حرارتی مناسبی دارد که دیوارهای ساختمان را پوشش می‌دهد.

استفاده از بلوک پوکه ای قروه در عایق‌کاری دایوارهای پیرامونی نیز مورد تأیید سازمان بهینه سازی مصرف سوخت قرار گرفته است و همچنین دیوار چیده شده با بلوک سبک پوکه ای، بدون استفاده از هرگونه عایق دیگری، به عنوان دیوار عایق همگن محسوب می‌شود.

3- عایق صوتی

کاهش ضریب انتقال صوت، به دلیل دارا بودن تخلخل بسیار مناسب عایق صوتی می‌باشد، متوسط افت صوتی در این بلوک سبک پوکه ای 48 دسیبل است که حداقل الزامات مقررات ملی ساختمان را برآورده می‌کند.

4- مقاومت بالا

بلوک سبک پوکه ای طبق آخرین استانداردهای موجود تولید می‌شوند و دارای مقاومت مطلوب در برابر بارهای وارده هستند.

پایین بودن مدول کشسان این بلوک‌ها، به عنوان اجزا پرکننده در ساختمان‌هایی که در مناطق زلزله خیز، ساخته می‌شوند، موجب افزایش دوره نوسانی ساختمان و در نهایت کاهش نیروی زلزله می‌شود.

5- مقاومت در برابر آتش سوزی

یکی از آزمایشاتی که در زمان تولید بلوک‌ بتنی بر روی بلوک‌ها انجام می‌گیرد، سنجش مقاومت آن در برابر حرارت بالا و آتش می‌باشد. در صورتی که بلوک‌ها بتوانند مدت زمان معینی را در برابر این حرارت بالا تحمل کنند و فرو نریزند، برای تولید انبوه و عرضه به بازار به خط تولید می‌روند.

دانه‌های پوکه معدنی در دمای 122 هزار درجه سلسیوس تولید می‌شوند و به همین دلیل شوک حرارتی بالا تا دمای 121 هزار درجه سلسیوس را تحمل می‌کنند.

6- کارپذیری بالا

بلوک سبک پوکه ای دارای کارپذیری فیزیکی بالایی است و به همین دلیل عملیات میخ کوبی روی آن، سوراخ کاری، برش، شیارزنی و… به راحتی انجام می‌پذیرد. کارپذیری فیزیکی باعث کاهش بسیار زیاد بلوک شکسته و پرتی این مواد می‌شود.

بلوک سبک پوکه ای همچنین کارپذیری بالایی با انواع ملات دارد و به دلیل بافت زبر رویه بلوک و جذب آب مناسب آن به آسانی انجام می‌گیرد. این مزیت بلوک سبک پوکه ای باعث شده است به راحتی در کنار بلوک‌ها، بتوان از لوله‌های تأسیسات، کابل‌های برق و مخابرات و… استفاده کرد.

7- سرعت بالای اجرا

استفاده از مصالح سنتی مانند آجر و به دلیل نیاز زیاد آنها به ملات بیشتر پروژه‌ها اغلب در مدت زمان بسیار زیادی به سرانجام می‌رسیدند، اما با ظهور فناوری‌های جدید ساخت و ساز و مصالح نوین مانند بلوک سبک پوکه ای، سرعت اجرای دیوارچینی، اجرای سقف و کف ساختمان را بالا برده است و باعث سهولت در اجرای پروژه نیز شده است.

بلوک لیکا

لیکا نوعی بلوک سبک می‌باشد که از پوکه صنعتی و ترکیب آن با سیمان تولید می‌شود. در واقع لیکا نوعی پوکه معدنی با سبکدانه صنعتی می‌باشد که از پوسته سرامیکی و هسته کندو مانند، تشکیل شده است که از حرارت دادن گل رس در دمای حدود 1100 درجه سلسیوس داخل کوره چرخاننده تولید می‌گردد و نوعی بلوک سبک پوکه ای است.

سخن آخر

بلوک سبک پوکه ای با ترکیب سیمان به عنوان متریال اصلی بلوک، آماده می‌شود و برای استفاده در سازه‌های صنعتی، مسکونی، تجاری و کشاورزی به بازار عرضه می‌گردد.

با توجه به زلزله خیز بودن مناطق مختلف ایران، استفاده از مصالح ساختمانی مدرن، پیشرفته و سبک می‌تواند تلفات مالی و جانی را به مقدار قابل توجهی کاهش دهد؛ بلوک سبک پوکه‌ای یا بلوک سبک لیکا یکی از همین مصالح مهم در فناوری جدید ساخت و ساز می‌باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.