خرید انواع بلوک سبک سه و چهار جداره | آرکا بلوک

بلوک های ساختمانی (CMU) در صنعت ساخت و ساز دارای کاربرد گسترده ای هستند. برای انتخاب بلوک ساختمانی مناسب شناخت انواع بلوک ضروری است. این بلوک ها به دو نوع کلی بلوک های توخالی بتنی(سبک، Hollow Concrete Block) و بتنی توپر( غالبا سنگین Solid Concrete Block) تقسیم بندی می شوند. ترکیب رایج بلوک ها سیمان، آب و یک اگریگیت( به طور مثال ماده معدنی یا لیکا و یا غیره) است. ترکیب اگریگیت به مقاومت و سایر خواصی که از بلوک انتظار می رود، بستگی دارد. برخی از بلوک ها نیز از سفال ساخته می شوند. این گروه وزنی بیشتر نسبت به سایر انواع بلوک ها را دارا می باشند. در ایران دو استاندارد برای بلوک ها به شماره 7782 و 1-70 ISIRI  تعریف شده است. به طور کلی بلوک استاندارد در ایران با توجه به چگالی آن پس از خشک شدن در گلخانه، به سه دسته سبک(تا 1700 کیلوگرم بر متر مکعب)، نیمه سبک(1700 تا 2000 کیلوگرم بر متر مکعب) و سنگین(2000 تا 2400 کیلوگرم بر متر مکعب) طبق استاندارد های ذکر شده طبقه بندی می گردد.

بلوک سنگین(توپر)

بلوک بتنی توپر به شکل ساده مکعب مستطیل است. نوع استاندارد آن درکشورهای مختلف معمولا با ابعاد طولی و عرضی 8 اینچی و ارتفاع 16 اینچی در بازار مصرف موجود می باشد. این بلوک ها معمولا باربر هستند. مقاومت فشاری یک بلوک استاندارد باربر بین 120-140 کیلوگرم بر مترمکعب است و حداکثر جذب آب آن 208 کیلوگرم بر متر مکعب می باشد. بلندی، پهنا و درازای بلوک های سنگین استاندارد در ایران طبق منابع ذکر شده برای دیوار چینی 20، 20 و 40 سانتی متر می باشد.

بلوک سبک(تو خالی)

این بلوک دارای تنوع زیادی از نظر شکل و ترکیب آن می باشد. طبق استاندارد موجود در ایران به صورت زیر طبقه بندی می گردند:

 • بلوک سیمانی سبک رده یک: چگالی این نوع بلوک بین 500 تا 700 کیلوگرم بر متر مکعب پس از خشک شدن در گرمخانه می باشد.
 • بلوک سیمانی سبک رده دو: چگالی این نوع بلوک بین 700 تا 1000 کیلوگرم بر متر مکعب پس از خشک شدن در گرمخانه می باشد.
 • بلوک سیمانی سبک رده سه: چگالی این نوع بلوک بین 1000 تا 1700 کیلوگرم بر متر مکعب پس از خشک شدن در گرمخانه می باشد.
 • بلوک سیمانی سبک رده چهار: چگالی این نوع بلوک بین 1700 تا 2000 کیلوگرم بر متر مکعب پس از خشک شدن در گرمخانه می باشد.

قابل ذکر است که بلوک های سیمانی رده چهار نیمه سبک محسوب می گردند. جذب آب در این رده بندی برای رده های یک تا سه 288 کیلوگرم بر متر مکعب است. این مقدار برای رده چهارم 240 کیلوگرم بر متر مکعب است. مقاومت فشاری تعریف شده برای بلوک استاندارد سبک به شرح زیر می باشد:

 • بلوک سیمانی سبک رده CS2: میانگین مقاومت فشاری این بلوک ها حداقل 5/2 مگا پاسکال است.
 • بلوک سیمانی سبک رده CS4: میانگین مقاومت فشاری این بلوک ها حداقل 5 مگا پاسکال است.
 • بلوک سیمانی سبک رده CS6: میانگین مقاومت فشاری این بلوک ها حداقل 5/7 مگا پاسکال است.
 • بلوک سیمانی سبک رده CS8: میانگین مقاومت فشاری این بلوک ها حداقل 10 مگا پاسکال است.

 

انواع بلوک بر اساس جنس و نحوه ساخت:

در ایران بر خلاف سایر کشورها که بلوک های سیمانی بر اساس کاربرد و نحوه استفاده طبقه بندی شده اند، طبقه بندی بلوک در بازار مصرف بر اساس جنس بلوک و نحوه ساخت نیز طبقه بندی می گردد. البته لازم به ذکر است، جنس و نحوه ساخت بلوک تعیین کننده خواص مقاومتی بلوک ساختمانی مقابل صدا، حرارت، آتش سوزی، رطوبت و غیره می باشد. رایجترین طبقه بندی انواع بلوک های سبک بر اساس جنس و نحوه ساخت در ایران به شرح ذیل است:

 • بلوک سیمانی

این بلوک در دو نوع توپر و توخالی با ابعاد مختلف در ایران تولید می گردد. همانطور که مشخص است، در ساختار آن تنها از آب، سیمان(پرتلند)، شن و ماسه استفاده شده است. این نوع بلوک ها اکثرا سنگین هستند.

 • بلوک لیکا

در ساخت این بلوک از سنگ دانه های رسی منبسط شده به نام لیکا استفاده می گردد. این نوع از بلوک دارای تخلخل بالایی است. بلوک لیکا دارای علاوه بر وزن کم، دارای مقاومت حرارتی بالا، عایق صوتی مناسب، مقاومت بالا در برابر آتش سوزی و پایداری شیمیایی بالایی می باشد.

 • بلوک پوکه معدنی

برای ساخت این بلوک غالبا از خاکسترهای آتشفشانی به عنوان آگریگیت استفاده شده است. این بلوک تخلخل کمتری نسبت به بلوک لیکا دارد، ولی علاوه بر سبک بودن، دارای هدایت حرارتی و عایق صوتی مناسبی می باشد.

 • بلوک بتن گازی

این بلوک که با توجه به فناوری ساخت آن با آتوکلاو نامگذاری گردیده، از مخلوط پودر سیلیس،آهک، آب، پودر آلمینیوم و سیمان در ساخت آن استفاده شده است. بلوک هوادار آتوکلاو شده به طور وسیعی در سطح جهان به دلیل تنوع فراوان در شکل مورد استفاده قرار می گیرد.

 • بلوک پلی استایرن

همانطور که از اسم آن مشخص است. در ساختار این بلوک از پلی استارین استفاده شده است. این بلوک که به فوم سقفی نیز مشهور است، به دلیل سبکی و کاهش بار مرده به هنگام زلزله بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. قیمت این بلوک نسبت به انواع دیگر پایین‌تر می باشد.

 • بلوک سفالی

بلوکی سنگین از جنس سفال است. این بلوک بسیار ترد و شکننده می باشد. از مزایای این بلوک می توان به  عدم آتش گرفتن و قیمت مناسب اشاره کرد. این بلوک سرعت اجرای سقف را بسیار کاهش خواهد داد.

 • بلوک گچی

در ساخت این بلوک ها از ژیپس استفاده می گردد. بلوک گچی دارای فاق و زبانه است. این خصوصیت کمک شایانی به راحتی و سرعت بلوک چینی خواهد کرد. بدیهی است، این بلوک از مقاومت بسیار کمی در مقابل صدا و حرارت برخوردار است. این بلوک بدون حفره و مکعب مستطیل شکل است و برای تشخیص نحوه ساخت آن در رنگ های مختلف تولید می شود.

 • بلوک هبلکس

هبلکس نام تجاری نوعی بتن متخلخل است. این بتن دارای مقاومت فشاری بالا و وزنی بسیار پایین است. هبلکس به راحتی اره می خورد. همچنین میخ و پیچ به راحتی در بلوک های هبلکس فرو می روند. همچنین دارای مقاومت حرارتی و صوتی بسیار مناسبی می باشد.

 • بلوک پرلکس

در نام گذاری این بلوک نیز در ایران از اسم تجاری خارجی آن استفاده شده است. در ساخت پرلکس از دوغاب ماسه بادی و سیمان همراه با فوم مایع استفاده می گردد. به همین علت به آن فوم بتن نیز می گویند. پرلکس در دو نوع پلی استایرنی و بدون پلی استایرن تولید می شود. فاقد اعواج بوده و دقت بالایی در اندازه دارد. مقاومت فشاری آن مناسب و ضریب انتقال حرارت در آن بسیار پایین است. همچنین بلوک پرلکس افت صوتی بسیار مناسبی دارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.